Gönderen Konu: SİTEMİZİN GENEL PRENSİPLERİ  (Okunma sayısı 6054 defa)

is

• Yönetici
  • Yeni Üye
    • Profili Görüntüle
SİTEMİZİN GENEL PRENSİPLERİ
« : 09 Ağustos 2008, 23:12:28 »
SİTEMİZİN GENEL PRENSİPLERİ

Mucitlik bir sanattır. Herkes mucit olamaz. Ancak her mucit olacağım diye yola çıkan, çalışmalar yapan, mucitlik mesleğini kazanacak anlamına gelir. Her sanat dalında buluş yapabilme şansı vardır. Ressamların kullandıkları şövale(tuval ayağı/ tuval sehpası) bir faydalı model olarak değerlendirilebilir. Bunun gibi birçok örnekleri verilebilecek buluşların olduğu bilinmektedir.

Tüm ilim dallarının mucitleri mevcuttur. Plastiğin hammaddesini bulan bir kimyacı olabileceği gibi, sıradan mesleksiz bir kimsenin başka bir dalda başka bir buluş yapabileceği de gerçektir. Bu sitemizde, insanlığın hizmetine sunulabilecek, genel olarak tüm insanları ilgilendiren buluşların, katkılarla geliştirilmesi, ilgilenenlerce hayatiyet kazandırılması amacı ile bir araya gelinmesi esasına dayalı bir ortam mevcuttur. Sitemizin uyulması gerekli genel kuralları:

1-) Sitemizin asıl amacı, mucitleri, “mucidim” diyebilenleri, “mucitliğin ne olduğunu anlamak istiyorum” diyenleri bir araya toplayabilmek; mucitlerin yaptığı her türlü tasarım, faydalı model, v.b. alet ekipmanları üretebilirim diyenler ile, patentlik işleri/ faydalı modelleri ortaya koyan fikir emekçilerinin emeklerini değerlendirebilecek sanayici, iş adamlarını bir araya getirmektir.

2-) Sitemiz, “mucidim” diyebilen herkese, 7’den 70’e, tüm insanlarımıza açıktır. Yaş sınırlaması olmadığı gibi, ücretsiz üye olacak herkesin mucit olması da gerekmez. Mucitliği merak etmesi, “mucit kimdir?” demesi yeterlidir.

3-) Sitemizin birinci grup üyeleri, “patentlik/ faydalı modellik, alet/ ekipman buluşlarım var” diyebilen herkestir. Bu grup mucitlerimiz, ellerinde bulunan buluşlarının/ faydalı modellerinin patent hakkını/ faydalı model hakkını almış olmaları gerekmektedir. Bu takdirde, firma yetkililerine verilebilecek, derhal üretime geçilebilecek dokümanları bulunabilecektir.

4-) Sitemizin ikinci grup üyeleri, patentlik/ faydalı modellik alet/ ekipmanları seri üretebilirim diyen herkes/ her firmadır. Her iş dalında üretime yönelik çalışan iş adamlarımızdır.

5-) Genel anlamda, “ben mucidim” ya da “mucit değilim, mucitliğin ne olduğunu öğrenmek istiyorum” diyebilen herkes, sitemize ücretsiz üye olabilir.

6-) Bu site, kabiliyetim var, bir şeyler üretmek için potansiyel sahibiyim, yeni bir şeyler yapabilirim diyenlerin buluşma meydanıdır. Bir başka deyişle, mucitlerin er meydanıdır.

7-) Sitemize gönderilen hiçbir yazı, yorum, tasarım genel ahlak kurallarına aykırı hiçbir unsur ihtiva edemez. Ederse sitemizde yayınlanmaz. Bu hususta denetim görevi, site yetkililerinindir.

8-) Sitemize gönderilen hiçbir yazı, yorum, tasarım genel hukuk kurallarına aykırı hiçbir unsur ihtiva edemez. Ederse sitemizde yayınlanmaz. Bu hususta denetim görevi, site yetkililerinindir.

Bu sitede yayımlanacak olan ürünlerin patentinin alınmış olması gerekmektedir. Tasarım ve yapım safhasında olanların da, münazaalı, münakaşalı, kimin yaptığı belli olmayan ürünler olmaması gerekir. Zira bu site, niza yeri olmadığı gibi, böyle cerbezeli konularda da, çekişmelere meydan vermez.

9-) Sitemiz herkese açıktır. Ancak yukarıdaki genel prensipleri benimsediğini kabul ettiklerini onaylamak, tek vazgeçilmez şartımızdır.

10-) Üyelik ve verilen hizmetlerimiz ücretsizdir. Ücretimiz/ ödülümüz, sadece faydalı olabilme duygusudur.

11-) Üyelerin ileri sürdüğümüz projelere katkı sağlamalarından dolayı, hiçbir maddi talepleri olamaz. Alınacak mükâfaat, manevi duygu ve hazlardır.

DİKKAT! TÜM ÜYELERİMİZ AŞAĞIDA YAZILANLARI KABUL ETMİŞ SAYILIRLAR:

1-) Projelerinizi, ilgili konu başlığında bulunan “YANITLA”  kısmına yazarak; gelişmelere imza atabilirsiniz.

2-) Sitemiz, tek kelime ile taraf değildir.

3-)İcadım var diyen üyelerimizle, bu icada hayatiyet kazandırabilirim diyen firmalar, yaptıkları tüm anlaşmalarda, sitemiz haricinde ve iki taraf karşı karşıya olmak üzere anlaşırlar. Sitemizin, bu iki tarafın iradelerine tesiri de söz konusu değildir. 

4-) Bu site üyeleri ile, bu sitenin fikirlerinden fayda sağlayanlar, kendi aralarında, tamamen serbest iradeleri ile hareket ederler. Sitemizin bu iki tarafla hiçbir bağı bulunmayacaktır. Mucidim diyenlerle, icadı üretecek iş yerlerinin, kendi aralarında yaptıkları her türlü anlaşma vs. 'nin sitemizle alakası olmadığı gibi, sitemizi de bağlamaz.

5-) Bu çerçevede genel kaide olarak, projeyi kullananların, katkıda bulunanlarla, sitemiz dışında yapacakları sözleşmeler, şartnameler v.s. sitemizi bağlamaz. Sitemiz dışı oluşumlarla sitemizin ilgisi olmayacaktır.

6-) Bu sitedeki hiçbir üye, hiçbir hakiki/ tüzel kişilere, resmi/ gayri resmi kurum/ kuruluşlara menfaat sağlamak için, site adına hiçbir taahhütte bulunamaz. Taahhütte bulunduğunu söyleyemez. Taahhütte bulunduğunu söylese de, bu sitemizi bağlamaz.

7-) Site dışında hiçbir kurum/ kuruluşla bağlantımız bulunmamaktadır. İnsanların birbirlerine taahhüt edecekleri hiçbir menfaatin sitemizle alakası olamaz. Bu sitede maddi menfaatler söz konusu değildir. Buluşlarla ilgilenenlerin, katkı sağlayanlarla site dışında anlaşmaları, hiçbir hal ve şartta sitemizi bağlamaz.

8-) Bir hususu her seferinde belirteceğim. Tüm üyelerimiz de üye oldukları andan itibaren, bu sitede ortaya konulan kurallar çerçevesinde, hiçbir menfaat beklemeden katkılarını yapacaklardır.

9-) Tekrara düştüğüm kanaatine kapılsam da yazıyorum. Bilindiği üzere sitemize üyelik ücretsiz olup; sitemize yazılan yorum ve verilen projeler sebebi ile ve her türlü katkılardan dolayı, maddi beklentilere girilemez. Bu sitede katkıda bulunanlara hiçbir maddi menfaat sağlanması söz konusu değildir. Katkı manevi olarak hissedilen güzel duygulardan ibarettir. Hiçbir maddi katkı, hiç kimse tarafından da taahhüt edilemez.

Saygılarımla... 17.06.2008 
« Son Düzenleme: 26 Kasım 2022, 13:41:37 Gönderen: is »