Gönderen Konu: PLASTİK  (Okunma sayısı 5980 defa)

is

  • Yönetici
  • Yeni Üye
  • *****
  • İleti: 1
    • Profili Görüntüle
PLASTİK
« : 16 Ağustos 2009, 17:21:04 »
PLASTİĞİN BULUNUŞU

           Plastik kelimesi, Eski Yunanca'da "şekil vermeye elverişli" anlamına gelen "plastikos" kelimesinden türemiştir. İlk plastik olan polimer selüloz nitrat, ağaç selülozundan türetilen termoplastik bir maddedir. 1910 yılında, bir termoplastik olan bakalit fenolik’in üretilmesiyle gündelik hayatta birçok değişimi beraberinde getiren plastik çağı da başlamıştır.
 
           Yapımında ana ham madde olarak maden kömürü, hava, su, kireçtaşı ve tuz kullanılır. Bunların özel işlemlerle oluşturduğu fenol, benzen, kok, amonyak, oksijen, azot, argon, neon, ksenon, kalsiyum siyamit kostik ve klor gazı gibi aracı maddeler de plastik yapımında kullanılmaktadır.

           Bu açıklamadan anlaşılacağı gibi, plastik, çeşitli elemanların özel işlemlerle ,birbirleriyle karıştırılması sonucu ortaya çıkan yapma/ sun' i maddelere verilen genel bir isimdir. Plastik maddeler, çağımızda çok yaygın ölçüde kullanılmakta, çok değişik uygulamalarla insanlığa yararlı olmaktadır. İlk olarak kullanılan plastik madde "bakalit" tir. Gerçekte bir marka adı olan "bakalit", 1909 yılında Amerika'da Leo H. Beakeland adında biri tarafından keşfedilmiştir. Daha derinlemesine bir bakış, plastik maddelerin keşfinin 1828 yıllarına kadar gittiğini ortaya koyacaktır. Bugünkü plastik maddelerin aslını teşkil eden "polistiren" ya da  "viniller" ve daha başka bazı plastik türleri, 1828 yılında Fransız kimyacıları tarafından keşfedilmiştir. 1850 yıllarında da, Amerika'da plastik alanında, yüzeysel bazı çalışmaların olduğu görülmektedir.

           Plastiklerin gelişme ve yaygınlaşma nedeni gerçekten çok ilgi çekicidir. 19. yüzyılda, fildişinden yapılan bilardo topları bulunmaz olmuştu. 1868 yılında, Newyork'lu bir yapımcı,bilardo topu yapımında kullanılabilecek bir plastik bulana 10.000 dolar vereceğini bildirdi. 10.000 doları elde etmek amacıyla, birçok kimse bu alanda yoğun çalışmalara başladılar.

           1900 ile 1910 yılları arasında, Avrupa'da "kazein plastik" leri yapıldı. İlk plastikler, teknolojik güçlükler nedeniyle ucuza çıkmıyordu. 2. Dünya Savaşı sonrası yapılan çalışmalarla plastik türleri çoğaldı; yapım maliyetleri alabildiğince düştü; son derece ucuz olan bu maddenin kullanımı, her alanda kendini gösterdi.
« Son Düzenleme: 17 Ağustos 2009, 23:38:42 Gönderen: is »