Gönderen Konu: TARİH SIRASINA GÖRE İCATLAR(5)(1931- 1997 v.d.)  (Okunma sayısı 7142 defa)

is

  • Yönetici
  • Yeni Üye
  • *****
  • İleti: 1
    • Profili Görüntüle
TARİH SIRASINA GÖRE İCATLAR(5)(1931- 1997 v.d.)
« : 23 Mayıs 2009, 03:15:42 »
TARİH SIRASINA GÖRE İCATLAR(5)

(1931- 1997 v.d.)


1933 Alman bilim adamı Max Kroll ve Ernst Ruska’ nın ortak çalışması sonucunda elektron mikroskobu doğdu. Elektronların bir numunenin üzerine bombardıman edilmesiyle numunenin elektron yayması prensibi, o numunenin üç boyutlu görüntüsüne ulaşmamıza neden olmuştur. Sonraları bu keşif, atomların incelenmesi ve diğer büyük keşiflerde çok yararlı olmuş, insanlığa yeni kapılar açmıştır.

1933- Alman Rudolf Kühnold, radyo dalgaları ile nesnelerin tespit edilmesine yarayan radar cihazını yaptı.

1933- İngiliz Percy Shaw, kedigözü adını verdiği yansıtıcıyı tasarladı ve çok para kazandı. 1933’ te Percy Shaw, sisli bir gecede otomobiliyle neredeyse bir uçurumdan yuvarlanmak üzereyken bir kedinin gözlerinin parlamasıyla yolu fark edip, hayatı kurtulunca, gördüğü kedi gözünden etkilenerek bir alet tasarlamaya karar verir. Böylece “hayat kurtaran kedigözü”ortaya çıkar. Kısa bir süre sonra birçok ülkenin yollarına bu kedigözlerinden çok sayıda yerleştirilir.

1934- Hans Von Ohain adındaki mucit 1934 yılında yaptığı turbo jet motoru için
    patent almıştır.

1935- Bir nesnenin hem tespiti hem de ne kadar uzaklıkta olduğunu ölçen ilk radarı İskoç Robert Watson- Watt buldu ve patentini aldı. Bu radar uçakları 65 Km den tanıyabiliyordu.

1935- Fransız Jules Fagart, tekrar doldurulabilen dolmakalemi geliştirdi. Bugün bizlere bir parça nostalji gibi görünse de dolmakalemler, pek çok insan için hala önemli yazı araçlarından biridir.(i)

1935- Alman şirketi AEG[/b], sesi kaydetmek için plastik manyetik teyp bandı[/b]nı geliştirdi.

1935- Rus asıllı Amerikalı İgor Skorsky[/b] VS 300 adlı ilk modern helikopter[/b]i yaptı.

1936- İngilterede BBC siyah beyaz televizyon yayınına başladı.

1938- Macar mucit Lazlo Biro, “biro” da denilen bilye uçlu tükenmez kalemi icat etti. Günlük hayatımızın vazgeçilmez parçası olan bilye uçlu tükenmez kalem, öncelikle yüksek basınca maruz pilotların kullanması için üretilmişti. Zamanla kolay kullanımından dolayı geniş kitlelere ulaştı.

1938- Amerikalı fizikçi Chester Floyd Carlson(1906- 1968), 1938 yılında elektrostatik fotokopi makinesi ile kserografik kopyayı elde etmeyi başardı. California Teknoloji Enstitüsü Fizik bölümünü bitirdikten (1930) sonra Bell Telefon Company’de ve New York'ta P.R. Mollary Company'nin patent bölümünde çalışmaya başladı. Buradaki çalışmalarının ve patent çizimlerinin kopyalarını çıkarmakta yaşadığı güçlükler sonucu daha çabuk ve pratik şekilde kopya elde edebileceği yöntemler aradı. O dönemde pek çok şirketin fotoğraf çekerek ya da kimyasal yollarla kopya üretmeye çalıştığını biliyordu. Bu yüzden Carlson elektrostatiğe yöneldi ve dört yıllık bir çalışmanın sonunda 1938 yılında elektrostatik fotokopi makinesi ile kserografik kopyayı elde etmeyi başardı.

1939- İgor Sikorsky adlı bir Rus mühendis tarafından helikopter yapıldı.

1939- ABD’ de HP şirketi Analog verileri digitale çeviren pulse-code modulation systemini geliştirdi.

1940- İlk elektron mikroskobu Philedelphia'da tanıtıldı.

1940- İçi boş magnetron, 1940'ların başlarında, Sir John Randall ve Dr. H.A.H. Boot adlı fizikçiler tarafından, uçak radarlarında kullanılacak mikrodalga üretme aracı olarak geliştirilmiştir.

1942- Enrico Fermi, ABD'nin Chicago kentinde, nükleer enerjinin denetim altına alınabildiği bir nükleer reaktör yaptı.

1942- Alman göçmeni ABD’ li Wernher von Braun V-2 adlı uzun menzilli roketi tasarladı.

1943- Jacques-Yves Cousteau ve Emile Gagnan, ilk dalış tüpünü tasarladılar.

1945- ABD’ li Robert Oppenheimer ilk atom bombasını geliştirdi ve denedi. Ayni yıl Japonyanın Nagazaki şehrine atıldı ve binlerce sivil öldürüldü. II dünya savaşı sona erdi.

1945- Amerikalı mucit Percy Le Baron Spencer, ilkmikrodalga fırını tasarlayarak patentini aldı. 8 Ekim 1945'te, "gıda maddelerini işleyen bir yöntem" için patent başvurusu yaptı. 1946 yılında Boston'daki
bir restorana bu mikrodalga fırının ilk prototipini yerleştirdi. Mikrodalga fırınının prototipi başarılı olunca, Raytheon firması ilk ticari mikrodalga fırınını Radarange    adıyla 1947 yılında üretti. Bu buluşun patenti 1950 yılında onaylandı.Percy LeBaron Spencer'ın mikrodalgaların mutfakta kullanım potansiyelini, cebindeki çikolatalı gofreti erimiş halde bulduğunda keşfettiği söylenir; mikrodalga yayan ve magnetron adı verilen bir aygıtın önünden az önce geçmiş ve çikolatayı eriten şeyin o olup olmadığını araştırmaya karar vermiştir.

1946- Amerika' da ilk askeri amaçlı balistik hesaplamalarda kullanılmak üzere, John Mauchy ve John Eckertin geliştirdiği, elektronik bilgisayar ENIAC halka gösterildi.

1947- ABD’ li Edwin Land bir dakikadan az bir sürede siyah beyaz fotoğraf çeken polaroid makineyi icat etti.

1948- ABD’ li Bardeen, Brattain ve Schockley adlı üç bilim adamı transistörü icad ettiler. Transistorun icadı radyo teknolojisi için bir devrim olmuştur.

1950 Eugene Polley, ilk uzaktan kumanda cihazını icat etti. Bir mühendis olan Polley, ilk kablosuz kumanda cihazına “flashmatic” adını verdi. Bu cihaz 1955’ te piyasaya çıkarıldığında büyük ilgi görmüştü. Fakat bugünkü emsallerine göre bazı sınırları vardı. En önemlisi cihazın fotonlar ile işliyor olmasıydı. Şayet TV, güneşe direkt maruz bırakılırsa, kendiliğinden kanallar değişebiliyordu.

1950- ABD Princeton Üniversitesinde ………adlı bilim adamı ilk yapay zeka çalışmalarına başladı.

1950- Andreas Stihl ilk taşınabilir ve tek kişinin rahatlıkla kullanabileceği motorlu testereyi üretti.

1951- ABD IBM şirketi tarafından ilk ticari bilgisayar yapıldı.

1951- Dallaslı sekreter Bette Nesmint Graham, daksili icat etti. Bugün ofislerimizde hepimizin sık sık ihtiyaç duyduğu hatalı metinlerin üzerini ince beyaz tabakayla kapatan yazı düzelticiyi, ilk olarak evinin mutfağında blender ile sıvı hale getirdiği kağıt olarak üretmiştir.   
1953- ABD[/b]’ de ilk renkli televizyon yayını yapılmaya başladı.(s)

1953- Francis Crick ile James Watson tarafından DNA molekülünün yapısı keşfedildi.

1957- 4 Ekim 1957’ de Ruslar, ilk uydu Sputnik I uydusunu dünya yörüngesine yerleştirdi. Dünya’ nın ilk yapay uydusu sadece bir basket topu büyüklüğünde olup; 82 kg. ağırlığındaydı. Bu minik uydu, 98 dakika içinde yörüngeye yerleştirilmişti. Sputnik I, insanoğlu için uzay çağının başlangıç adımı demekti.

1958- ABD li fizikçiler Townes ve Schawlow lazer kuramını ortaya koydular.

1958- Mikro chip icad edildi .

1958- Alman asıllı ABD’ li Vernher von Braun tasarladığı roket sistemleriyle uzaya ilk uydunun fırlatılmasını sağladı.

1959- Haloid Corporation, Carlsonın buluşunun adını Xerography olarak değiştirdi. Haloid şirketi, zerografi ilkesiyle çalışan ilk fotokopi makinesini 1959'da üretti;
makine öylesine tutuldu ki, şirket daha sonra adını Xerox Corporation olarak değiştirdi. Carlson, 20 şirketin kapısını çaldıysa da buluşuyla ilgilenen çıkmamıştı. Ancak 1944'te Columbus'taki Battelle  Memorial Enstitüsü, bir telif hakkı sözleşmesi altında, fikri geliştirmek için çalışmasını kabul etti. Ronald M Schaffert bu süreci geliştirdi ve sonunda üretim hakları Haloid Corporation'a satılmıştı.

1962- Telefon konuşmalarının yanında canlı televizyon görüntülerini de ileten Telstar adlı uydusu fırlatıldı.

1962- Ernst Bauer düşük enerjili elektron mikroskobu fikrini ortaya atmış; icadın pratik hayata geçirilmesi 1985 Senesinde olmuştur.

1960- ABD’ li Theodor Maiman ilk lazer tabancasını gerçekleştirdi.

1962- ABD ilk televizyon uydusu olan Telstarı fırlattı.

1964- ABD de IBM şirketi ilk kelime işlemciyi üretti.

1966- ABD tek transistörlü hafıza yongası yaratıldı.

1969- ABD Bilgisayar platformlarında UNIX İşletim sistemiçalıştırılmaya başlandı.

1974- ABD Değişik bilgisayarların komünikasyonu için TCP/IP protokolu geliştirildi.

1977- Dünyanın tekrar kullanılabilen ilk uzay gemisi olan Uzay Mekiği, ABD tarafından fırlatıldı.

1982- Philips ve Sony şirketleri kompakt diski aynı zamanda ürettiler.

1982  Dr. Robert Jarvik, ilk yapay kalbi üretti. Dr. Jarvik tarafından icat edilen ilk yapay kalp, tırnak büyüklüğündeki bir motorla çalışıyordu. “Jarvik 7” olarak da bilinen alet, Seattle’ lı diş hekimi Barney Clark’ ın onayı üzerine kendisine takıldı ve hasta tam 112 gün “Jarvik 7” ile yaşamını sürdürdü.

1983- ABD’ de Microsoft firması Windows işletim sistemini geliştirdi.

1984- ABD’ de milyon bitlik hafıza yongası yapıldı.

1984- ABD Apple firması Macintosh adlı bilgisayarı yaptı.

1985 Wilhelm J. Kolff, diyaliz makinesini icat etti. Böbrek hastaları için en büyük icat kuşkusuz diyaliz makinesidir. Bugün bu makine sayesinde böbrek yetmezliği çeken pek çok hasta, hastalıklarının seyrini yavaşlatıyor ve böbrek nakli sıralarını beklerken rahat nefes alabiliyorlar.

1986- George Bednorz, kayıp olmaksızın enerjiyi transfer edebilen bir madde geliştirdi. Böylece süper iletken kavramı hayatımıza girmiş oldu. Süper iletkenler, “bilgi çağı” açısından çok önemli gelişmedir. Sıradan bir bakır telden iletildiğinde enerjinin yaklaşık % 40’ ı kaybolmaktadır. İşte bu yüzden süper iletkenler insanlığın enerjiyi doğru ve verimli kullanabilmesi açısından çok önemlidir.

1986- ABD National Instruments firması Labview adı altında GUI tabanlı endüstri yazılımı yaratıldı.

1987- İlk sayısal ses bantları(DAT- Digital ses bantları) üretildi.(is)

1987- Jean-Louis Brunet, kan örneği alınırken enjektöre takılan ve şırınga hastadan çıkarılır çıkarılmaz şırınganın ağzını tıkayan aleti icat etti. Bu sayede doktorlara ve hemşirelere mikroplu kan bulaşmıyordu.

1990- Yüksek netlikte televizyon (HDTV) yayını ilk kez yapıldı.

1997- Charles Brathwaite isimli bir ormancı, daha güvenli bir şekilde kesim yapabilmek için ormancı mengenesi isminde 3 ayaklı bir alet icat etti. Bu alet sayesinde kütükler 2 kol tarafından sıkılıyor ve boşta kalan kısmında rahat kesim yapılıyordu.

         ÖNEMLİ NOT:

           1-) İcatlar/ Buluşlar sıralamasında, noktalı geçilen kısımlara, mucitlerin çalıştıkları bilim dallarında, ne gibi icat/ buluş/ çalışma yapıldığı zamanla ilave edilmeye devam edilecektir.
 
           2-) Dağınık olan icatların, tarih sırasına göre(kronolojik sıraya göre) toplanması için, günlerce süren araştırmalar, doğrulanma ve düzenlemeler yapılmakta olup; çalışmalarımız durmaksızın devam edecektir.

           3-) Lütfen alımlarınızda, sitemizin ( www.mucitlerimiz.com ) adresini, emeğe saygı olmak üzere, belirtiniz.


           4-) Sayın site üye ve ziyaretçileri! Sizlerle sohbet etmek, içinizdeki tüm güzellikleri ve icat aşkınızı, bu site sayfalarına aktarabilmeniz maksadıyla kurulmuş olan sitemizin, yanlış kimseler tarafından istenmeyen makalelerle doldurulmasına müsaade edilemeyeceği gerekçesi ile, yorumlara engel konulmak mecburiyetinde kalınmıştır. Özürlerimizle; bilgilerinize…

DEVAMI "TARİH SIRASINA GÖRE İCATLAR, ZAMANLA HAZIRLANACAK OLAN SAYFA(6)" DADIR.
« Son Düzenleme: 26 Kasım 2022, 14:42:57 Gönderen: is »