Gönderen Konu: TARİH SIRASINA GÖRE İCATLAR(4)(1892- 1930)  (Okunma sayısı 4458 defa)

is

  • Yönetici
  • Yeni Üye
  • *****
  • İleti: 1
    • Profili Görüntüle
TARİH SIRASINA GÖRE İCATLAR(4)(1892- 1930)
« : 23 Mayıs 2009, 01:30:30 »
TARİH SIRASINA GÖRE İCATLAR(4)

(1892- 1930)

1892- Afrikalı Sarah Boone adlı bir ev kadını, 1892 yılında kendisi için bir ütü masası geliştirdi. Böylece tarihin ilk ütü masası ortaya çıkmış oldu.

1893- Bugün kullandığımız makasın patenti, 1893’ te Louis Austin tarafından Washington’ da alındı.

1893- Fermuarın icadında her ne kadar tek bir mucitten söz etmek zor olsa da asıl katkıyı 1893’ de W.L. Hudson’ un yaptığı söylenebilir. Fermuarın hayatımıza girmesi oldukça zaman almıştır. İlk fermuar tasarımının o kadar ürkütücü bir görüntüsü vardı ki pek çok üretici seri üretimi yapmayı reddetmişti. Fermuar, günümüze kadar gelişmiş ve hayatımızdaki pratik malzemelerden biri olarak yerini almıştır.

1894- ABD’ li Jesse Reno ilk yürüyen merdiveni tasarladı

1894- Fransız Limuere Kardeşler ilk sinema makinesini icad ettiler

1895- Paris'te Lumiere Kardeşler 10 hareketli filmden oluşan bir gösteri yaptı.

1895- Wilhelm Röntgen, X-ışınlarını buldu.

1895- İtalyan Mucit Guglielmo Marconi radyoyu icat eden kişi olarak kayıtlara geçmiştir. 1890 yılında başlayan radyoyu geliştirme çabaları, 1895 yılında Guglielmo Marconi ve Alexander Stepanovitch Popovun birbirlerinden habersiz  bir şekilde geliştirmeleri ile sonlanacaktır.

1896- İlk defa Alexander Stepanovitch Popov tarafından  "Heinrich Hertz"ismi Mors alfabesi kullanılarak, anlaşılır bir
şekilde iletildi.

 1896- İtalyan Guglielmo Marconi Radyo dalgalarıyla ilk yayını yaptı.

1897- Bugün okur yazar hemen hemen herkesin evinde, çekmecesinde bulunan kalemtıraş Amerikalı John Lee Love tarafından 1897’ de icat edildi. İlk üretimi bildiğimiz taşınabilir şekliyle tasarlanan kalemtıraş daha sonraki yıllarda geliştirildi. 

1898- Danimarka’ lı Valdemar Poulson, modern teybin öncüsü olan bir cihaz yaptı.

1900- Norveçli Vaaler kağıtları sıkıca tutturabilmek için,iç içe geçmiş iki halkadan oluşan, metal bir telden ibaret orijinal bir ürün tasarladı. Vaaler’ in ataş adını verdiği bu tasarım bugüne kadar hemen hemen hiç değişmemiştir.

1900- Modern denizaltının mucidi J.P. Holland olarak kabul edilir. Holland'ın geliştirdiği tekne, modern bir denizaltının tüm özelliklerini taşıyordu. Silindir biçimli gövde, safra tankları, derinliği ayarlamaya yarayan yatay dümen ve havaya ihtiyaç duymayan güç kaynağı. Bu denizaltı, su altında bataryalarını kullanıyor, yüzeye çıktığında ise, içten yanmalı motorla gidiyordu. Holland, 1900'de denizaltısını ABD Deniz Kuvvetleri'ne verdi. 1902'de "denizaltı gemisi"nin patent hakkını aldı ve İngiltere, Hollanda, Rusya ve Japonya için denizaltılar inşaa etmeyi sürdürdü.

1901- İlk radyo transistörüGuglielmo Marconi geliştirdi.

1901- ABD’ li Gilette ve Nickerson körlenince atılan traş bıçağının patentini aldı.

1901- Hubert Booth, elektrikli süpürgeyi icat etti. Booth’ un elektrikli süpürgesi o kadar büyüktü ki atlı bir arabayla çekilmesi gerekiyordu. Fakat süpürgenin performansı gayet iyiydi; öyle ki İngiliz Kralı VII. Edward taç giyme töreninden önce salondaki halının bu süpürge ile temizlenmesini istemişti.

1902- İtalyan mucit Guglielmo Marconi, Manş Denizi üzerinden radyo dalgalarıyla mesajiletmeyi başardı. İtalyan Marconi kablo ya da tel olmadan bir yerden diğerlerine mesaj göndermenin yolunu keşfetti. Böylece radyo doğdu. Marconi, radarın mucidi Hertz’ in yapmış olduğu deneyleri kullanarak bulunduğu yerden 9 metre uzaktaki bir kapı zilini çalmayı başarabiliyordu ve bunun için her hangi bir kabloya ihtiyaç duymuyordu. Kullandığı yönteme “elektromanyetik” adını vermişti.

1902- Willis H. Carrierin icadı olan bilimsel olarak tasarlanmış ilk klima için 1902'yibeklemek gerekti. Carrier, 1901'de Cornell Üniversitesi elektrik mühendisliği bölümünden mezun oldu; aynı yıl Temmuz ayında Buffalo'daki Buffalo Forge Company'de çalışmaya başladı. Altı ay içinde şirketin araştırma geliştirme laboratuarının başına getirildi. Buradaki ilk projelerinden biri, ısıtma bobinlerinden oluşan bir sistemden geçirildiğinde havanın ne kadar ısı soğurabileceğini belirlemekti; bulguları şirketin ısınma giderlerinde binlerce dolar tasarruf sağladı. İlk projelerinden bir başkası da soğutmaya yönelikti. Brooklyn'de Sackett-Wilhelms Lithographing and Publishing adlı matbaa şirketi, ısı ve nem değişimleri yüzünden kağıdın genleşmesi ve büzüşmesi sonucu, baskı sürecinde renklerin donuklaşması gibi bir sorun yaşıyordu. Willis H. Carrier; 17 Temmuz 1902'de bu şirket için dünyanın ilk klimasının tasarımlarını tamamladı: Klima, matbaanın ısı ve nem oranını hassasiyetle denetleyen 30 tonluk bir makineydi.

1903- Fransız Gustave Liebau ilk emniyet kemerini tasarladı ve patentini aldı.

1903- Amerikalı Wright Kardeşler ilk motorlu uçak uçuşunu gerçekleştirdi.

1903 Willem Einthoven, kalbin işleyişini kaydeden elektrokardiografi cihazını ( EKG ) icat etti. Einthoven’ ın 1924’ te Nobel ödülü aldığı bu icadı, kalp atışlarının grafiksel çıktısını vermektedir. EKG, kalbin ürettiği elektrik sinyalleri ölçüp kaydederek, kalp hastalığının belirtisi olabilecek düzensizlikleri ortaya çıkaran bir cihazdır.

1903- Emil Bloch, aynayı geliştirdi. Tarih boyunca parlatılmış bir metal ya da taş ayna olarak kullanılmıştır. Daha sonraları cam yüzeylerin arkasına yapıştırılan koyu renkli kumaşlar da aynı amaçla kullanılmıştır. İlk modern ayna ise Bloch tarafından, düz camın gümüş veya altın folyo ile kaplanmasıyla elde edilmiştir.

1904- Christian H. Ismeyer, deniz yolculukları sırasında oluşan gemi kazalarını önlemek için, kesintisiz radyo dalgaları kullanarak nesnelerin belirlenmesini sağlayan bir radar sistemi geliştirmiş ve patentini almıştır.

1904- Raptiye, ilk defa Amerikalı Edwin Moore tarafından üretildi. Bir gün önce yaptığını ertesi gün satan Moore, Eastman Kodak Company’ den büyük bir sipariş alınca 1904’ te Moore Raptiye Şirketi’ ni kurdu. Şirketi hala küçük şeylerin üretimine devam etmektedir.

1904- İngiliz John Flemingin geliştirdiği Diyot(elektronik vakum tüpü) radyo cihazlarının vazgeçilmez parçası oldu.

1905- Alexander Laurent, kimyasallı yangın söndürücüyü geliştirdi. Yangına suyla müdahale etmek her zaman doğru bir yol değildi, bu yüzden Laurent, bir kimyasal karışımı geliştirerek suyun yangın söndürmedeki zararlarını da yok etmiş oluyordu.

1906- Alva John Fischer, mekanik çamaşır makinesini icat etti. Makinenin içine yatay olarak yerleştirilmiş metal tambura kirli çamaşırlar konuluyordu. Tambur, elektrik yardımıyla döndürülüyor ve hareket sırasında çamaşırlar birbirlerinin üzerinden yuvarlanırken, sürekli suyla temas ederek temizlenmiş oluyordu.

1906- İskoçyalı J. Dewar, termos adını verdiği ve içine konulan sıvının ısısını koruyan, iç içe geçmiş iki kaptan oluşan bir sistem geliştirdi. Tarihin en popüler icatlarından birisi olan termos sayesinde piknik yapmak, insanoğlu için daha da keyifli bir hal almaya başladı.

1906- İlk klima fikri 1906’ da Willis Haviland Carrier tarafından oluşturulmuştur. Klima denildiğinde aklımıza Carrier gelmesine rağmen, klima 1906 yılında Stuart H. Cramer adındaki bir tekstil mühendisi adına tescil ettirilmiştir. Cramer, klima kelimesini tekstil bitkilerinin yetiştiği ortamdaki havayı nemlendirmeye yarayan cihazı için kullanmaktaydı.

1907- Kanada’ lı Reginald Fessenden radyo aracılığıyla ilk insan sesini iletimini başardı.

1908- Alman Johannes(Hans) Wilhelm Geiger Radyasyonun varlığını tespit eden Geiger cihazını geliştirdi.

1908- ABD’ li Henry Ford (July 30, 1863 – April 7, 1947) [/color][/b] T modeli adındaki ilk seri üretim otomobili piyasaya sürdü. İlk üretim bandı fikrinin de babası olan Ford 1913 de günde 1000 araba üretebiliyordu.

1909- George Cayleyden 50 yıl kadar sonra, 1903 yılında, uzun mesafelere kesintisiz uçabilmeyi sağlayan uçak yapan Wright Flyer[/b] olmuştur.

1909- General Electric şirketi, ilk elektrikli ekmek kızartma makinesi üretti. Dilimlenmiş ekmek, elektrikle ısıtılan bir tel üzerine konuluyordu. Ayarlı bir saat, süre dolduğunda elektriği kesiyor ve ekmeği dışarı doğru itiyordu. Bu sayede sabahları kahvaltı masalarını renklendiren çıtır çıtır ekmeklerin hikayesi doğdu. 

1910- Fransız Henri Fabre, tekerlekleri olmayan ve su üzerinde seyredebilen bir uçak geliştirerek ilk deniz uçağını icat etti.

1911- Marie Curie, radyoaktivite konusunda kendi başına yaptığı çalışmalardan dolayı Nobel Ödülü aldı; böylece de bu ödülü iki kez alan ilk kişi oldu.

1911- Ernest Rutherford, atomun merkezinde bir çekirdek olduğunu gösterdi.

1911- Rus asıllı Amerikalı İgor Skorsky(1889- 1972) S- 1, S- 2, S- 3, S- 4 uçakları ile helikopter denemelerini yapsa da, 1911 yılının Mayıs ayında S- 5 uçağı ile, tam anlamıyla havalanmayı başardı. 100 beygirlik Argus motoruna sahip olan S- 6 ise 1911 yılının Kasım ayında uçmaya başladı. 1935 yılında ise VS 300 adlı ilk modern helikopterini yaptı.

1913Alman Hans Geiger, radyasyon ölçüm aleti Geiger cihazını icat etti. Geiger, ortamdaki radyasyon miktarını ışıma yapan parçacıklar aracılığıyla hesaplamayı başarınca, insanoğlu hiçbir şekilde sonuçları baş gösterene kadar fark edilemeyen bu gizli düşmanın varlığından en azından haberdar olabilmeyi başarabilmiştir.

1913- ABDli lı pilot Elmer Sperry ilk Robotu yaptı.

1914- Amerikalı elektrik mühendisi ve mucit olan Edwin Howard Armstrong(1890- 1954), osiloskop adını verdiği yüksek frekanslı bir alet geliştirdi. FM radyo bandının da mucidi olan Armstrong’ un icat ettiği “osiloskop” elektrikli cihazlardaki akım miktarını ölçen bir aletti. Osiloskop sayesinde elektrikli cihazların tamiri kolaylaşmıştır.

1918- Fransız Pierre Langevin ve ekibi ilk kez Sonar cihazını icad ettiler. SONAR : Sound Navigation And Ranging- Ses yardımıyla yer belirleme ve mesafe ölçme anlamına gelmektedir.

1919- Einstein, izafiyet teorisi konusundaki yazısını yayımladı.

1920- Edwin Howard Armstrong(1890- 1954), FM radyoyu geliştirdi. Elektrik mühendisi Armstrong’ un elektromanyetik ve elektrik alanında yaptığı icatlar çok önemlidir. Fakat onun belki de hepimiz tarafından bilinen icadı, geniş aralıklı yayın yapan FM radyo bandıdır.

1920- Earle Dickson(1892- 1961), özellikle mutfak işlerini yaparken karısının çok sık elini kestiğini görüp; karısı için bir gazlı bez ve selobant yardımıyla ilk Yara bandı(Yapışkanlı)(1920) nı(adhesive bandages) yapmış ve bu icadı zamanla çok tutulmuştur. Bu icat, bugün evde, işte ve okulda tüm ilk yardım çantalarında bulunan bir malzeme haline gelmiştir.

1921- ABD'li Richard Drew, yapışkan bant fikrini ortaya attı. Avrupa'da “seloteyp” adıyla piyasaya sürülen bu bandın bir yüzü, “selüloz” adı verilen ve yapışkan olan saydam bir plastik şeritten oluşuyordu.

1921- Philip Drinker, hastaların solunum yapmasına yardım etmek için demir ciğeri icat etti.

(1922- -)- Prof. Dr. Behram Kurşunoğlu, genelleştirilmiş izafiyet teorisini ortaya atan ilim adamımızdır. Amerika’ da Florida Üniversitesi Teorik Fizik Merkezi’ nde başkanlık yapmaktadır.

1922- İlk mikrofilm[/b][/color] tanıtıldı.

1922- Stephen Poplawski(1885 – 1956), termos benzeri cam bir kutunun tabanına metal, dönen bir bıçak  koyarak blender fikrini ilk ortaya atan kişidir. 1932’ de bu fikrini tasarım haline dönüştürmeyi başarmıştır. 1935’ te Fred Waring ve Frederick Osus adlı iki girişimci dostu, Poplawski’ nin fikrini geliştirerek büyük bir ticari başarı kazanmışlardır. 

1922- Alman fizikçi Arthur Korn radyo dalgalarıyla Amerika’ ya fotoğraf gönderdi. Fax böylece doğdu.

1923- Freon gazı kullanılan ilk buzdolabını İsveçli Baltzar Von Platen(1898-1984) ve Carl Munters birlikte tasarlamıştı. 1925 Yılında Electrolux firmasınca lisansı alınarak dünya çapında satılmaya başlandı.

1923- Arthur Large, tehlike yaratmadan suyla temas edebilen bir makine geliştirdi. Böylece ilk elektrikli çay makinesi doğdu ve bir çığır açtı. Çaydanlığın tabanında bulunan elektrikli ısıtıcı, suyu ısıtıyordu. Bu, ısıtıcı bir boru içinden geçen bir telden oluşuyordu ve su çabucak ısınıveriyordu.

1924- İlk kurutuculu çamaşır makinesi ise 1924’ te üretildi. Çamaşır makineleri sürekli gelişerek günümüzdeki halini aldılar.   

1925- Amerika’ lı mucit Richard Gurley Drew (1899- 1980) yapışkan bantların mucidi olup; boyacı bandı (masking tape) olarak adlandırılan bandı icat etmiştir. Boyanmasını istemediğimiz kısımlara yapıştırılarak kullanılan bant, kolay yırtılabilir yapıdadır.

1926 Fransız Ramon et Zoeller, tetanos aşısı(1926)nı geliştirdi. 1900’lerin ilk çeyreğine kadar tetanos virüsü ölümcül olabiliyordu. Her hangi bir paslı objenin açtığı küçük bir yaradan içeri giren virüs, binlerce insanın ölümüne yol açabiliyordu. Zoeller’ den sonra tetanos virüsü de insanoğlunun zekası karşısında tarihteki yerini almıştır.

1926- İskoçyalı John Logie Baird ilk kez insan yüzünün görüntüsünü televizyonda elde etti.

1926- İskoçyalı John Logie Baird  kısa boylu elektromanyetik dalgalar kullanarak nesneleri belirleyen radar cihazı yapmayı başardı.

1926- Pakistanlı Fizik Bilgini Abdüsselam, ilk nobel ödülü alan müslüman bilim adamıdır.

1926- Andreas Stihl tarafından icat edilen elektrikli testere kereste üreticilerinin ve hızarların işlerini büyük ölçüde kolaylaştırdı.

1926- ABD'li Profesör Robert Hutchinson Goddard, ilk sıvı yakıtlı roketi geliştirdi. Gaz ve sıvı oksijenle işleyen roket, 12,5 metre yüksekliğe çıktı ve 56 metre yol aldı.

1927- Emile Lerp tarafından benzinle çalışan testere modeli geliştirildi.

1928- Whittle icat ettiği ilk turbo jet motoru için 1928 yılının Ocak ayında bir patent
başvurusu yaptı ve 1931 yılında başvurusu onaylandı.

1928- ABD’ li Richard Drew genel amaçlı yapışkan bandı üretti.

1928- Bugün penisilin dediğimiz bir oluşumun bakterileri öldürmesi Alexander Flemingin dikkatini çekti.
     
1929- Carrier Engineering ve başka firmaların konut klimaları üretimine geçmesi
    içinse, 1920'lerin sonunu beklemek gerekecekti.

1929- ABD’ de AT&T Laboratuarlarında coaxial kablonun patenti alındı.

1930- ABD’ de ilk elektronik cihaz yapıldı.

1930- Richard Gurley Drew’ un geliştirdiği şeffaf yapışkan bant (şeffaf seloteyp) 1930 yılında kullanılmaya başlandı.

         ÖNEMLİ NOT:

           1-) İcatlar/ Buluşlar sıralamasında, noktalı geçilen kısımlara, mucitlerin çalıştıkları bilim dallarında, ne gibi icat/ buluş/ çalışma yapıldığı zamanla ilave edilmeye devam edilecektir.
 
           2-) Dağınık olan icatların, tarih sırasına göre(kronolojik sıraya göre) toplanması için, günlerce süren araştırmalar, doğrulanma ve düzenlemeler yapılmakta olup; çalışmalarımız durmaksızın devam edecektir.

           3-) Lütfen alımlarınızda, sitemizin ( www.mucitlerimiz.com ) adresini, emeğe saygı olmak üzere, belirtiniz.


           4-) Sayın site üye ve ziyaretçileri! Sizlerle sohbet etmek, içinizdeki tüm güzellikleri ve icat aşkınızı, bu site sayfalarına aktarabilmeniz maksadıyla kurulmuş olan sitemizin, yanlış kimseler tarafından istenmeyen makalelerle doldurulmasına müsaade edilemeyeceği gerekçesi ile, yorumlara engel konulmak mecburiyetinde kalınmıştır. Özürlerimizle; bilgilerinize…

DEVAMI "TARİH SIRASINA GÖRE İCATLAR(5)" DEDİR.
« Son Düzenleme: 26 Kasım 2022, 14:46:15 Gönderen: is »