Gönderen Konu: TARİH SIRASINA GÖRE İCATLAR(3)(1789- 1891)  (Okunma sayısı 5570 defa)

is

  • Yönetici
  • Yeni Üye
  • *****
  • İleti: 1
    • Profili Görüntüle
TARİH SIRASINA GÖRE İCATLAR(3)(1789- 1891)
« : 23 Mayıs 2009, 01:22:46 »
TARİH SIRASINA GÖRE İCATLAR(3)

(1789- 1891)


1789- Lavoisiernin, 33 elementi sıraladığı ve bu elementlerin adlandırılması ile ilgili modern sistemi sunduğu Kimyasal Adlandırma Yöntemi yayımlandı.

1790- İlk dikiş makinesi patenti alan kişi olarak kayıtlarda Thomas Saint görünmektedir. Daha sonraları Isaac Singer ve Elias Howe Jr. gibi mucitlerin bulacağı birçok teknik özellikleri başvurusunda belirtmesine karşılık, Thomas Saint, hiçbirinin patentini almayı gerçekleştirememiştir.

1795- Kurşunkalem in bugün bildiğimiz şeklini Fransız kimyacı Nicolas Conte vermiştir. Kil ve graphite karışımını yakıp tahtadan silindir çubuklar içine koyan Conte; 1795’ te patentini almıştır. İlk kurşunkalem fabrikasını ise 1861’ de Eberhard Faber, New York’ ta kurmuştur.

1795 Francois Appert, oluşturduğu kapak sistemi sayesinde kapların içine hava sızmasını önleyen ve böylece gıdanın bozulmasını geciktiren saklama kabını geliştirdi. Appert’ in bulduğu ilk saklama kapları aslında o zamanlarda, gıdaların bozulmadan saklanabilmesinin zorluğu karşısında, çok önemli bir buluştu.

1796- Edward Jenner, bir çocuğu çiçek hastalığına karşı aşıladı.

(1701-1799)- İbrahim Efendi, Osmanlı’ larda ilk denizaltıyı yapan mühendistir.

1799- Alessandro Volta, ilk elektrik bataryasını yaptı.

1800- Fransız Dominique Larrey ilk ambulans [/b][/color] fikrini ortaya atmıştır.

1801- İlk denizaltılardan olan Nautilus ilk yolculuğunu tamamladı.

1804- İngiliz Richard Trevithick ray üzerinde 16 Km hızla giden ilk lokomotifi icad etti

1814- Friedrich König elle çalışan matbaadan çok daha hızlı olan buharlı matbaayı geliştirdi.

1816- George Manby, yangın söndürmeye yönelik bir sistem geliştirerek ilk yangın söndürücünün temellerini atmış oldu. Alet, su içeren metal bir silindirden oluşuyordu. İçindeki su, sıkıştırılmış hava yardımıyla dışarıya püskürtülüyordu.

1816  Rene Laennec, Paris sokaklarında dolaşırken, oyun oynayan iki çocuğun, birbirlerinin göğsünü ellerindeki tahta borularla dinlemekte olduğunu fark etti. Daha sonra Laennec, bir kağıdı rulo yaparak ucuna bir ip bağladı ve bir başkasının göğsünü dinlemeyi başardı. Bu alete Yunanca “göğüs” anlamına gelen steteskop adını verdi.

1819- Augustus Siebe basınçlı dalgıç elbisesi tasarlayarak insanların daha derinlere dalabilmesini sağladı.

1820- Hans Oersted, elektrik akımının pusulanın iğnesi üzerinde manyetik etki yarattığını gösterdi.

1821- Charles Babbage, karmaşık matematiksel tabloları otomatik olarak hesaplamak için tasarladığı fark makinesi nin üzerinde çalışmaya başladı.

1826- Fransız Joseph Niepce ilk fotograf çekimini başardı

1828- Bugünkü plastik maddelerin aslını teşkil eden “polistirenler” ya da “viniller” ve daha başka bazı plastik türleri, 1828 yılında Fransız kimyacıları tarafından keşfedilmiştir. 1850 yıllarında da, Amerika'da plastik alanında pek yüzeyde kalan bazı çalışmaların yoğunlaştığı görülmektedir.

1829- George Stephenson, en iyi buharlı lokomotif tasarlama ve yapma yarışmasını kazandı. Rocket adlı bir lokomotif üretti.

1830- Dikiş makinesi için birçok patent alındı; ancak hiçbiri ticari bir başarı elde edemedi. Fransız terzi Barthelemy Thimonnier ticari başarıyı yakalayan ilk dikiş makinesinin patentini aldı. Ancak bu tip makinaları üretip satan ilk kişi ABD’ li Isac Singer’ dir. Dikiş makinelerinde ayak pedalıyla döndürülen bir tekerlek, iğneyi kaldırıp indirerek dikiş yapıyordu. O dönemlerde pek çok terzi, işini kaybedeceği korkusuyla, bu makineleri tahrip etmek istemişti. Neticede, ne kadar engellemeye kalksalar da, teknolojik gelişmeyi  engellemenin mümkün olmadığını, makinesiz terzilerin de anlayacakları günlerin geleceği muhakkaktı. 

1833- ABD'de Walter Hunt isimli bir mucit tarafından geliştirilen dikiş makinesi icat edildi. Hunt bu makinenin patentini almadı. 10 yıl sonra(1843) Elias Howe Jr., Walter Hunt'ın buluşundan habersiz bir çift dikiş makinesi buldu ve patentini aldı.

1836- ABD’ li Samuel Colt, yaptığı hızlı ateş eden tabanca "altıpatların patentini aldı.

1837- Isambard Kingdom Brunel, ilk kıtalararası buharlı gemiyi yüzdürdü.

1837- İki İngiliz mucit William Cooke ve Charles Wheatstone, teller üzerinden elektrik akımı göndererek mesaj iletmeyi başararak; ilk elektrikli telgraf makinesini yaptılar. Elektrik akımı, alıcı cihazın kadranındaki bir dizi iğneyi hareket ettirerek ulaştırılacak mesajın ekranda belirmesine yardımcı oluyordu.

1837- Samuel Morse elektrikli telgrafı icat etti. 1837'de Morse cihazın patentini aldı

1838- Samuel Morse kendi geliştirdiği Morse alfabesini ilan etti.

1839- Louis Daguerre vesikalık fotoğraflarda çok tutulan daguerrotype fotoğraf tekniğini icat etti.

1839- Charles Goodyear, kauçuğu işlemenin ve dayanıklı kılmanın yolunu buldu. Bugün kullandığımız dayanıklı silgiler yapılmış oldu.

1841- Michael Faraday, hareketli bir mıknatıstan elektrik akımı elde etti.

1842- Amerika'da Thomas Woodward tarafından  farklı yapıya sahip bir çengelli iğne için patent alınmıştı. Bu iğne, sıradan bir iğnenin uc kısmına takılan metal parça ile tutturuluyordu. Ancak bu hem güvenlik hemde kullanış sorunları doğuruyordu.

1843- ABD’ li Samuel Mors telgraf mesajlarında kullanılmak üzere nokta ve çizgilerden oluşan ünlü mors alfabesini icat etti.

1843-Walter Hunt dikiş makinesini bulduktan 10 yıl sonra Elias Howe Jr.(1819- 1867), Walter Hunt'ın buluşundan habersiz bir çift dikiş yapan dikiş makinesini buldu ve patentini aldı.

1843- İskoçya'da yaşayan Alexander Bain, 27 Kasım 1843 yılında ilk faks makinesi (faksimil) için patent başvurusunda bulundu. 1843’ te Alexander Bain’ in ürettiği ilk faks makinesi, kabartma harfleri tarayarak elektrik sinyalleri gönderen bir sarkaçtan oluşuyordu. Modern faks makinelerinde ise gönderilen dokümandan yansıyan ışığı algılayan diyotlar kullanılmaktadır. Bain'in tasarladığı faks makinası ana hatlarıyla günümüzde kullanılan sisteme benzemektedir. Belgenin beyaz ve siyah kısımlarının tanımlanarak iletilmesi ilkesine dayanıyordu. İletken bir madde üzerinde elektriksel olarak haritalama işlemi için sarkaçlar kullanılmasını önermiş fakat bu sistemi hiçbir zaman uygulayamamıştır. 1848 yılında İngiltere'de fizikçi Frederick Bakewell daha geliştirilmiş bir versiyonu için patent aldı. Halka açık bir sergide ilk defa bir belge iletimini gerçekleştirdi.

1845- (10.Aralık) Şişme lastik aynı zamanda inşaat mühendisi olan mucit Robert Thomson tarafından 10 Aralık 1845'te icat edildi.

1846- Amerikalı bir dişçi olanWilliam Orton bir çene ameliyatında, acıyı hissettirmemek için, uyuşturucu etkili eter kullandı.

1848- İlk yürüyen merdiven, New York'ta turist çekmek için kuruldu.

1848- İngiltere'de fizikçi Frederick Bakewell, faks makinesinin daha geliştirilmiş bir versiyonu için patent aldı. Halka açık bir sergide ilk defa bir belge iletimini gerçekleştirdi.

1849- ABD patent kayıtlarında, çengelli İğne, Walter Hunt adına yapılmıştır. Dünya, 1849’ da Walter Hunt tarafından bulunan, çok basit ama faydalı bir ürünle tanıştı: Çengelli İğne. Çengelli iğne, Amerikalı mucit tarafından sadece 15 dolar kazanabilmek amacıyla bir iddia sonucunda ortaya çıkmıştır. Ancak çengelli iğne aslında çok daha eski bir buluştur. Bu tarihten 2000 yıl öncesinde Romalıların yaylı bir çeşit çengelli iğne kullandıklarına dair kanıtlar var. Romalılar birçok buluşa isimlerini yazdırmışlar ancak çoğu unutulup gitmiştir. Yeniçağda tekrar icat edilene kadar buluşları unutulmuştur.

1849- Uçuşun asıl babası İngiliz George Cayleydir. Cayley Planörü icat etmiş ancak İngiltere'de bir türlü önemi anlaşılmamıştı. 1849 yılında dünyada ilk kez havadan ağır bir araçla insan uçuran kişi olmuştur.

1850- Dikiş makinesini üretip satan ilk kişi ABD’ li Isac Singer’ dir.

1852- ABD’ li Elisha Otis ilk asansörü icad etti

1853- İtalyan Linus Yale kendi adıyla anılan pimli kapı anahtarını icad etti

1853- Charles Pravaz, şırıngayı icat etti. Kan damarlarına ve kasların içine ilaç enjekte etmekte/ kan almakta kullanılan deri altı şırıngası, tıp açısından büyük bir yenilikti. 1987 yılında bir başka doktor Jean-Louis Brunet, kan örneği alınırken enjektörün ucuna takılan bir başka aletin patentini aldı. Şırınga hastadan çıkarılır çıkarılmaz şırınganın ağzını tıkayan alet, doktor ve hemşirelerin mikroplu kanla temasını engellemiş oluyordu.

1857- New York'ta bir dükkân asansörü olan ilk bina oldu.

1860- Belçikalı Mühendis Etienne Lenoir ilk tek zamanlı ve içten yanmalı motor yaptı

1861- İlk kurşunkalem fabrikasını ise 1861’ de Eberhard Faber, New York’ ta kurmuştur.

1863- İlk metro(yeraltı demiryolu)hattı Londra'da işletmeye açıldı.

1865- İsveçli Alfred Nobel dinamiti icad etti

1867- ABD’ li Christopher Sholes gerçek anlamda ilk daktilo[/b][/color]yu icad etti

1867- İcat edildiği ilk yıllarda, birçok farklı dikenli tel çeşidi mevcuttu. Bunun için onlarca patent alınmıştı. Patenti onaylanan, ayrı bir parça olarak diken eklenmiş telleri ilk kez Lucien B. Smith Amerika'da icat etti. Patenti alınmış olmasına rağmen bunu ürettiği hakkında hiçbir kesin bulgu yoktur

1868- Amerika'da William Donison Hunt isimli bir mucitfarklı tipte bir dikenli tel için patent aldı.

1868- Amerika’da Micheal Kelly, “Kelly'nin Elması” adında değişik bir çit teli için patent aldı.

1868- Gregor Mendel, bezelye bitkileriyle yaptığı, modern genetik kuramının temellerini oluşturan araştırmalarını bitirdi.

1872- Fotoğrafçı Eadweard Muybridge ilk ardışık fotoğraflar dizisini çekti.

1873- Henry M. Roseda farklı tipte bir çit teli üretti ve patentini aldı. Joseph Glidden ve birkaç arkadaşı Rose'un çit telini gördü ve buna benzer birşeyler üretebileceklerini düşündüler. Aradan fazla geçmeden Glidden ve Haish gelişmiş birer tür için patent başvurularında bulundular. İlk çağdaş teli Glidden yaptı. Örülmüş iki telin üzerine dikenler direk olarak sarılıyordu. Glidden Haish'e patent konusunda dava açtı ve kazandı.

1875- Haish S biçiminde dikenli tel için patent başvurusu yaptı.Yaptığı bu icat Glidden'ın telinden daha üstün değildi ancak yine de Haish bu icat sayesinde hatırı sayılır bir servet elde etti.

1876- ABD’ de Thomas Alva Edison tarafından dünyanın ilk Endüstriyel Araştırma Laboratuvarı kuruldu. Edison bu laboratıvarda 1093 adet patentli icadda bulunmuştur.

1876- Alman mühendis Nikolaus Otto 4 zamanlı motoru yaptı

1876- İskoç asıllı ABD’ li Alexander Graham Bell ilk telefonu icad etmiştir.(Tarihteki İlk uzaktan konuşma denilen TelePhone konuşması 10 Mart 1876 BELL ile yardımcısı Watson arasında yapılmışır

1877- ABD’ de Thomas Alva Edison Fonograf denilen ses kayıt cihazını icad etti

1877- İlk elektrikli buzdolabı, Karl Linde tarafından 1877’ de geliştirildi. Yiyeceklerin bozulmadan saklanabilmesi için gereken, ortamın soğuk olması koşulu, ilk defa Karl Linde tarafından yapay olarak sağlanmıştı. Linde’ nin cihazı, yiyecek kabininin arkasına freon gazı yerine metil ether adlı son derece patlayıcı bir gaz pompalıyordu. Bu yüzden pek yaygınlaşmadı.

1878- Joseph Swan elektrik ampulünü icat etti.

1879- Ernest von Siemens[/b][/color] elektrik döşenmiş bir hat üzerinde giden ilk elektrikli treni sergiledi.

1880- ABD li Thomas Alva Edison elektrikli ampulü güvenli hale getirdi ve satışa sundu.

1881- Emile Berliner, yassı plaklar kullanan ilk gramofonu yaptı.

1881- Charles Edward Hearson Sıvı Termostat patentini aldı. Termostat’ın mucidi Andrew Ure (İskoçya), patentinde çeşitli tipte termostat modelleri tanımlamıştır.  İçlerinde en karmaşık olanın içerdiği bimetalik şerit, bugün bile termostatların çoğunun temelini oluşturur. Ure'ün patentindeki fikirleri yaygınlık kazanamadı ve yaygın olarak kullanılan ilk termostat, Charles Edward Hearson'ın 1881'de patentini aldığı sıvı termostat oldu.

1882- Henry Seely, elektrik ısıtıcılı ütüyü geliştirdi. İlk ütüler, içine kor halinde kömür konularak ısıtılırdı. Seely’ nin ütüsünün içinde ise elektrikli bir ısıtıcı bulunuyordu. Böylece ütü, zor kullanılan bir ev aleti olmaktan çıkmıştı.

1884- Hiram Maxim tam otomatik makinalı tüfek icat etti.

1885- Louis Pasteur, bir dizi aşı yaparak, kuduz bir köpek tarafından ısırılmış bir çocuğun yaşamını kurtardı. Kuduz aşısı.

1885- Alman fizikçi Heinrich Hertz elektromanyetik dalgaların varlığını gösterdi.

1885- Avusturyalı kimyacı Carl Auer, muma göre daha kullanışlı ve güvenli olan bir havagazı lambası icat etti.

1885- Alman Karl Benz 14,5 Km hız yapabilen satış amaçlı ilk arabayı üretti

1885- William C. Carter, şemsiyeyi geliştirdi. Şemsiyenin patenti Carter tarafından alınmıştır. İlk şemsiyenin, 4000 yıl önce Mısır, Asya, Yunanistan ve Çin’ de eşzamanlı olarak kullanılmış olduğunu tarihi dokümanlar göstermektedir.

1886- Linotip adlı makine, gazetelerin ve kitapların daha hızlı hazırlanmasını sağladı.

1887- ABD’ li Emile Berliner Gramafonu (Plak- Pikap) [/color][/b] icad etti ve patentini aldı

1888- ABD li George Eastman ilk taşınabilir fotoğraf makinesi[/b][/color]ni yaptı

1888- George Eastman, Kodak no.l adlı fotoğraf makinesini üretti ve müşterilerinin
    filmlerini banyo etti.

1888- William Seward, hesap makinesini icat etti. Banka muhasebecisi olan Seward, bankadaki hesap işlerini kolaylaştırmak, monotonluğu kırabilmek ve belki de biraz zaman kazanabilmek amacıyla bir mekanik cihaz üzerinde çalışmaya başladı. Sonuçta, 1885 yılında patentini aldığı cihaz bir hesap makinesiydi. 1898’ de Seward öldüğünde 1.000 adet hesap makinesi satılmıştı. 1926 yılına gelindiğinde ise bu sayı 1.000.000’ a ulaşmıştı.

1888- Kontakt lens(1888), Eugen Fick ve Eduard Kalt tarafından, hemen hemen aynı zamanlarda geliştirildi. Her ikisi de, kontakt lens yardımıyla, görme bozukluklarını çözdüklerini beyan etmişlerdir. Kontakt lenslerin bulunmasıyla, gözlükler yerlerini lenslere bırakmaya başlamışlardır.

1889- Edison'un yardımcısı Charles Batchelor sinema filmlerinin seslendirilmesi üzerine
deneyler yaptı.

1889- W. A. Cockran adındaki maharetli kadın mucit, tarihin ilk elektrikle çalışan ilk bulaşık makinesini üretti. Sistem çok basitti. Bir fiskiye, boru yardımıyla gelen tazyikli suyu tabakların üzerine eşit dağıtıyor ve bulaşıkları temizliyordu.

1890- Daimler motor şirketi, dört tekerlekli ve akaryakıtla çalışan otomobil üretimine
    başladı.

1890- Herman Hollerithin icat ettiği elektrikli sayma makinesi sayesinde Amerika'da
nüfus sayımı işlemi çok hızlı bir şekilde sonuçlandırıldı.

1891- Philip Downing, posta kutusunu icat etti. Posta sisteminin her geçen gün daha sağlıklı işleyebilmesi için günümüze kadar pek çok insan bu gelişime katkıda bulunmuştur. Bu sayede posta işaretleyicileri, işlem iptal eden cihazlar, posta mühürleri, otomatik posta sınıflandırma cihazları yaşamımızda yerini almış, mektupların daha sistematik bir şekilde sınıflandırıp gönderilmesine olanak tanımıştır.

DEVAMI "TARİH SIRASINA GÖRE İCATLAR(4)" DEDİR.
« Son Düzenleme: 26 Kasım 2022, 14:47:21 Gönderen: is »